Тема:
ДВА СПОСОБИ ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ
ВИДУ
45 - 27. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.
Мета:
ознайомити учнів із двома способами усного віднімання двоцифрових чисел з
переходом через десяток; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати
логічне мислення; виховувати інтерес до народних обрядів та культуру поведінки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
Математика – наука точна і серйозна
І прожить без неї нам навіть дня
не можна.
Тож давайте дружно працювати,
Математику разом вивчати.
Кожна нація, кожен народ мають свої звичаї,
обряди, що складалися протягом багатьох століть і висвячені віками. Звичаї розрізняють
і об’єднують людей в один народ, одну націю, охороняють від забуття. Оберегами
від злих сил вважалися в народі рослини, які мали чудодійні властивості.
Сьогодні ми поговоримо про один з таких оберегів – український віночок. В
давнину українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її
стрічкою, а на свята надягали вінки.
У
віночок України
Заплетем ми квіти нині.
Віночок
— не проста краса,
Йому
підвладні й небеса.
Про
це відомо у нас зроду,
Він
— оберіг народу й роду.
Тому сьогодні будемо не тільки вивчати математику,
а й плести вінок.
Ми із кожним виконаним завданням будемо вплітати
по одній квітці у вінок і дізнаватись про її символічне значення.
Отож приступаємо до роботи.
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо - правильно!
Рахуємо – точно!
Пишемо – каліграфічно!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Для того, щоб вплести першу квітку у вінок. Давайте перевіримо домашнє завдання.
1.
Перевірка домашнього завдання (с. 69,завдання№ 394;№ 395.)
Завдання № 394.
-
Прочитайте записані рівності.
Завдання №395
-
Скільки дерев росло на алеї?
Першим у вінок вплітаємо безсмертник –
символ життя. Давайте пограємось і заодно вплетемо у вінок другу квітку.
2. Гра «Назви число»
- Назвіть числа, на 6 більші від кожного з поданих.
60
48 23 34
3. Гра «Обери вираз»
- Знайдіть серед
поданих виразів той, за допомогою якого розв’язується
кожна задача.
1) У сувої було 13 м
тканини. Відрізали 7 м, а потім — ще 5 м. Скільки метрів
тканини залишилось у сувої?
2)
Потрібно заправити пальним 13 колісних і 7 гусеничних тракторів. Заправили
5 тракторів. Скільки тракторів залишилося заправити?
1 3 - ( 7 - 5 ) (13+ 7 ) - 5 ( 1 3 - 7 ) - 5
4. Вправа «Мікрофон»
- Скільки сантиметрів має метр?
- Скільки сантиметрів має дециметр?
- Скільки дециметрів має метр?
- Скільки хвилин має година?
5. Гра «Швидка лічба»
Завдання № 396.
- Молодці! Другою у
вінок вплітаємо квітку деревію. Це символ нескореності.
Наступною буде квітка ромашка - символ
дівочої чистоти. Порахуйте, скільки пелюсток у ромашки. У нас хвилинка
каліграфії. Пишемо цифру 9.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
І МЕТИ УРОКУ
-
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як
віднімати двоцифрові числа.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1. Робота за
підручником (с. 69-70)
-
Відкриваємо підручники. Завдання № 397. Хлопці знайомляться з першим способом віднімання, а дівчата – з другим.
1-й спосіб
4 5 -2 7 = ( 4 5 - 2 0 ) -7 = 2 5 - 7 =
2 5 - 5 - 2 = 2 0 -2 = 18
/ \
20 + 7
/ \
5 + 2
2-й спосіб
45
-2 7 = ( 4 5 - 2 0 ) -7 = 2 5 - 7 = 1 5 -7 + 10 = 8 + 10 = 18
/ \ / \
20+ 7 10 + 15
-
А тепер хлопці пояснюють дівчатам 1
спосіб, а дівчата хлопцям – 2 спосіб на даних прикладах з дошки.
-
Чи всі зрозуміли пояснення друзів? Отож
всі були гарними вчителями. Молодці! Додаємо у наш вінок ще одну квітку. Це цвіт
вишні та яблуні - символ материнської відданості.
2. Працюємо разом. Завдання
№ 398.
- Розв’яжіть з поясненням двома способами.
Один учень працює біля дошки, решта — у
зошитах.
-
Надалі для обчислення таких виразів ви
можете користуватися зручним для себе способом. Прикріпляємо у вінок барвінок – символ життя й
безсмертя людської душі. Тепер додаємо і
віднімаємо іменовані числа.
3. Завдання № 399.
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює
віднімання і додавання іменованих чисел.
-
Як ви думаєте, що потрібно, щоб не
допускати помилки у обчисленнях?
Молодці! Ми заслужили ще одну квітку у
вінок. Яка це кітка? Так, це волошка – символ
відданості та вірності. А зараз розв’язуємо
задачу.
4. Завдання № 400.
Після складання плану розв’язання учні записують
розв’язання самостійно.
-
Вплітаємо у вінок калину. Пригадайте, що символізує калина? Правильно, калина -
символ краси та дівочої вроди.
5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА під
музичний супровід.
6. Робота з
геометричним матеріалом
-
Назвіть геометричні фігури. Скільки ланок має ламана? Завдання № 401.
Коментоване розв'язування завдання.
-
Ще одне виконане завдання і ще одна квітка у наш вінок. Ружа або як зараз
кажуть троянда, мальва і півонія - символи віри, надії та любові.
Давайте організуємо змагання, хто швидше
справиться із завданням, той зможе прикріпити у наш вінок мак
- символ печалі і смутку.
7. Завдання № 402.
Самостійна робота
Під час перевірки учні читають відновлені
записи.
69 - 9 + 10 - 1 = 69
3 8 -1 0 + 12 = 40
-
Молодці! Всі справились із завданням і учень вплітає мак у вінок.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- А щоб вплести вусики хмелю - символу
гнучкості та розуму, давайте потренуємо
свій розум і розв’яжемо логічні задачі.
3. Розв'язування
логічних задач
·
В сумці у мами знаходяться яблука,
лимони і апельсини, всього 10 штук. Скільки в сумці окремо яблук, лимонів і апельсинів, якщо кількість яблук на 7 більше, ніж лимонів?
(Відповідь: 8 яблук, 1 лимон, 1 апельсин).
•
В клітці знаходилося 4 кролики. Четверо дітей купили по одному із цих кроликів
і один кролик залишився в клітці. Як це могло статися? (Відповідь: один кролик
був куплений з кліткою).
•
Використовуючи 2 картки з цифрами 1 і 7, покажи найбільше і найменше двоцифрове число. (Відповідь: 17 і 71).
- Молодці! Всі справились із завданням і
вплели хміль у наш вінок.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
РЕФЛЕКСІЯ
-
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
-
Чого навчилися на уроці?
-
Як оцінюєте свою роботу на уроці?
-
Порахуйте, скільки квіток у вінку? Ми із
завданням справились, вплели у вінок усі 12 квіток. Мистецтво плести вінок —
ціла наука, яку сьогодні майже забули. А раніше вона передавалася з покоління в
покоління. Важливо було знати, як і коли збирати квіти, як вплітати і зберегти,
яке зілля з яким поєднувати, як замочувати квіти у рослинних соках щоб вони
довше були свіжими.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70, завдання 403;
404.
Немає коментарів:
Дописати коментар