вівторок, 15 березня 2016 р.

Конспект уроку літературного читання у 2 класі

 Тема:   Вступ до теми  «Зимонько-снігурочко, наша білогрудочко…»
(О.Копиленко «Зима йде». В.Скомаровський «Казкові шати»)

Мета: формувати уявлення про характерні ознаки зими, вдосконалювати навички виразного читання   творів, збагачувати словниковий запас учнів, вчити відчувати образність художнього слова, розвивати творчу уяву, виховувати естетичні почуття у дітей.
                                                          
                                                                 Хід уроку
І. Організація класу.
II.  Перевірка домашнього завдання
        Вправа « Незакінчене речення»
Ми прочитали розділ … .
Головну героїню оповідання В. Чухліба «Повінь» звали … .
Автором  лічилки «Сім» є … .
Дівчинку, яка подарувала своє імя кущику звали … .
Прислівя «Яка пшениця – така і паляниця» відображає головну думку твору…
Батьківщина –це … .
Мені цікаво було дізнатися про … .
Я хочу наслідувати вчинки … .
Буду вживати у своєму мовленні слова … .
Я запамятав прислівя … .

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
       - Діти, у нас сьогодні урок незвичайний.  До нас завітає незвичайна гістя. А щоб  дізнатися хто, відгадайте загадку:
Стало біло навкруги -
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітками  всіма.
Здогадались? Я.... (Зима)
 Давайте її разом запросимо.
          Всі разом:" Шановна Зимонько, заходь до нас!"
     -  Щоб нашій гості було приємно, давайте пригадаємо, які прикмети, віршики ви знаєте про неї.
Зима: Я пропоную вам пограти у гру "Доповни речення". Я розпочинаю речення, а ви закінчуйте. Багато ознак є у мене.Світить, але не гріє…(сонечко). Падає білий лапатий, лапатий… (сніг). Водойми вкриті… (кригою). На деревах… (іній). Небо часто закрите важкими сірими…(хмарами). Молодці! Ви добре попрацювали.
     -Діти, як ви думаєте, чому присвячений наступний розділ, який ми будемо читати?
      Зима уважно буде слухати ваші відповіді і давати бонуси, які вам стануть у пригоду наприкінці уроку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
      - Сьогодні ми розпочинаємо читати новий розділ, який називається " Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько..»
ІV. Мовна розминка.
        Щоб чітко і правильно вимовляти звуки під час подальшої роботи, проведемо мовну розминку.
     1.Читання скоромовки:
         На дошці написана соромовка. Завдання: навчитися швидко читати.
         Їхав грудень возом,
         Віз мішок морозу,
        До морозу криги,
        А до криги снігу.
        Визначаємо кращого читця. Зима нагороджує.
     2.Робота у парах. Складання деформованих речень.
        - Зима: Я заморозила речення і вони розірвалися. Складіть і прочитайте їх. Хто   швидше? Почали!
    (Зима – красуня, біла чарівниця! В ній стільки дива дивного й краси!)
V. Вивчення нового матеріалу.  
     1.  Опрацювання оповідання Олександра Копиленка «Зима йде» (с. 77)          - А зараз відкриваємо підручники на сторінці 77. Я  починаю читати оповідання, а ви слідкуйте, бо будете самостійно продовжувати читати
 а) Читання оповідання вчителем (перший абзац).  Самостійне  читання
тексту (другий абзац).
— Про який зимовий місяць ідеться у тексті?      
 б) Словникова робота.  Вправи на розширення поля читання:
             - "Подолайте" снігові словникові кучугури:
              во  їн                                 ві тер
        кили     мом                          де     рев
       лис            тям                             мете        лик
      зем               лю                          вбра              ння                                  


в) «Довідкове бюро»
Сизий — сіро-голубий.
Бронза — металевий сплав золотисто-коричневого кольору.
г) Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Які дерева не скинули своє вбрання?
д) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис дуба. З ким він порівнюється?
— А що сказано про опале листя, яке вкрило землю?
— З чим письменник порівнює першу сніжинку?
е) Робота  в парах.
— Складіть розповідь «Як починається зима».
2. Фізкультхвилинка.
3.  Опрацювання вірша Вадима Скомаровського «Казкові шати» (с. 78)
а) Читання вірша учнями мовчки.
— Чому важко відгадати, де яке дерево?
б) «Довідкове бюро».
Шати — багатий одяг, убрання.
в) Читання вірша «луною» за вчителем.
— Якими поет побачив ялинки?
— Знайдіть порівняння.
— Назвіть дерева, що запорошила зима.
— Знайдіть порівняння. Як ви їх розумієте?
г) Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— З яким настроєм читатимете вірш?
VІ .Творча робота.
       - Багато творів присвячено зимі. Не тільки поети і письменники описують  свої враження про природу. Художники малюють картини, композитори складають музику. Ви читали багато віршів, чули пісні про зиму. А хто з вас пробував сам писати про зиму? Зараз ми всі спробуємо себе в ролі поетів.
        Кожен з вас отримає завдання. У ньому є початок вірша, а вам потрібно закінчити його в риму. А працювати ми будемо під музику П.І.Чайковського "Пори року. Грудень".
          Зима, зима! Усякий знає:
          Вона холодною …  .
Летять, кружляют, як пушинки,
Легкі, білесенькі …  .
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така  … .
Міста чистенькі, білі села,
Зима і радісна, й  … .
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і …  .
Морох і лід озера кута
- Зима,- тоді всі кажуть,- …  .
-       А тепер давайте перевіримо, хто із вас найкращий поет.
-       Молодці! Ви добре впоралися із завданням.
VІІ. Підсумок уроку.
-       Хто автори прочитаних віршів?
-       Чим схожі вірші?
-       А тепер підрахуйте скільки сніжинок у кожного із вас.  
Оцінення роботи учнів на уроці.
Зима: Незабаром ми святкуватимемо одне з найвеселіших  моїх свят. Як ви думаєте, яке це свято? Новий рік ми всі зустрічаємо з ялинкою. Ви сьогоді дуже гарно працювали, і  я вирішила наблизити до вас свято Нового року. Тому дарую вам ялинку. Діти, які отримали сніжинки, підійдіть до ялинки та прикрасьте її.
           Дорогі діточки! Я дуже вам вдячна за такий чудовий урок. Бажаю вам плідної праці та  гарних успіхів! На наступних уроках продовжуйте, будь ласка, прикрашати ялинку.

VІІІ. Домашнє завдання.
С. 76- 78, виразно читати, відповідати на запитання, розказувати як починається зима.

Немає коментарів:

Дописати коментар