середа, 4 січня 2017 р.

Конспект інтегрованого уроку з природознавства та образотворчого мистецтва

Тема:  Природознавство «Які ознаки мають рослини?»
           Образотворче мистецтво «Світ рослин у рельєфі».

Мета:- навчальна: ознайомити учнів з різноманітністю груп царства рослин; виділити їх характерні особливості;   навчити відтворювати фактуру зображуваної поверхні, створювати художній образ;
- розвивальна: розвивати мовлення, мислення , вміння бачити красу в навколишньому світі, насолоджуватися творами скульптурного мистецтва, аналізувати види скульптури; формувати естетичні почуття, смак;
- виховна: виховувати допитливість, любов і дбайливе ставлення до навколишнього світу, акуратність під час роботи з пластиліном.

Обладнання: таблиця, ноутбук.
Матеріали та інструменти: аркуші картону, пластилін, дощечки для ліплення, стеки, серветки для витирання рук.
Хід уроку
 І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Ви почули вже дзвінок?
Починаємо урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Перед нами нелегкі завдання,
То ж бажаю успіхів в навчанні.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Сьогодні у нас буде незвичайний урок природознавства. Ми починаємо вивчати нову тему «Рослини, тварини і середовища їх існування». Та сьогодні на уроці ми  не просто дізнаємося більше про ознаки рослин та їх різноманітність, але й будемо їх ліпити.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ З ПРИРОДОЗНАВСТВА.
-         Пригадайте! Частиною якої природи є рослини?
-         Чому вони належать до живої природи?
-         Яку будову мають рослини?
-         Чим відрізняються дерева, кущі, трав’янисті рослини?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.  Розповідь з елементами бесіди.
— Подивіться довкола себе — і ви побачите величезну кількість організмів: тварин, рослин, грибів. Людина — також організм, частина живої природи. Для того, щоб орієнтуватися у світі організмів, учені розподілили їх на царства: Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.
— Поміркуйте! Які ознаки мають організми?
— Що нагадав про організми Мудрий Лісовичок?
— Розгляньте таблицю на с. 82. Доведіть, що рослини — це організми.
— Запам’ятайте! Рослини — це організми, яким властиві живлення, дихання, розмноження, ріст і розвиток.
    2.     Розповідь учителя.
Показ презентації «Царство рослин» супроводжується розповіддю.
— Науку про рослини називають ботанікою. Учені-ботаніки розподіляють царство Рослини на декілька груп.   
— Запам’ятай! Серед рослин розрізняють водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні і квіткові.
     Переважна більшість водоростей ростуть у воді. Вони не мають справжніх органів: кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням. Серед водоростей є такі маленькі, що їх можна побачити лише за допомогою мікроскопа. Є водорості, схожі на довгі шовковисті зелені нитки. А водорість ламінарія, або «морська капуста», нагадує довгі бурі стрічки.
     Мохи ростуть у вологих лісах, на болотах, стовбурах старих дерев. Іноді на ґрунті вони утворюють суцільний покрив смарагдово-зеленого кольору. У мохів є стебло і листки, але немає кореня. Не мають мохи й квіток, тому вони не утворюють плодів з насінням. Нові рослини виростають з дуже дрібних коричневих спор.
    Папороті можна легко впізнати за гарним листям, схожим на великі пера. Папороті, що ростуть в Україні,— це багаторічні трав’янисті рослини. Крім листків, у папороті є коріння і стебло. Квіток, плодів і насіння у них немає. Розмножуються папороті за допомогою спор.
     Хвойні рослини — це відомі вам ялина, сосна, ялівець. Це переважно дерева або кущі. Трав’янистих хвойних рослин у природі не існує. Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.
     Квіткові рослини мають квітки й утворюють плоди. Вони дуже різноманітні.  Серед них с дерева, кущі, трав’янисті рослини.
    У кожній групі рослин багато видів. Зверніть увагу на те, що кожен вид має назву, яка складається з двох слів. Так називають рослини вчені.
Рослини різних видів не схожі між собою, а рослини одного виду дуже схожі.
3.  Фізкультхвилинка.
     Ми вже сьогодні з вами пригадали, що рослини , як і інші живі організми дихають. Під час дихання рослини поглинають з повітря кисень, а виділяють вуглекислий газ. У листках рослин на світлі з води і вуглекислого газу утворюються поживні речовини. Киснем, який виділяють рослини під час живлення, дихають інші організми.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ  З ПРИРОДОЗНАВСТВА.
1.  Гра «Упізнай мене»
• Ми — найбільше царство рослин, ми маємо всі частини. (Квіткові)
• Квітів, плодів і насіння у нас не буває. Наше листя схоже на пір’я. (Папороті)
• Ми ростемо у вологих місцях і утворюємо торф’яні болота. (Мохи)
• У нас немає плодів і квітів, а насіння дозріває в шишках. (Хвойні)
2. Цікаво знати!
На сьогодні відомо близько 350 тисяч видів рослин. З них майже 240 тисяч видів — квіткові рослини. Мохів на Землі близько 27 тисяч видів, папоротей — понад 10 тисяч видів, а хвойних рослин — близько 600 видів.
VІ. ВСТУПНА БЕСІДА ДО УРОКУ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА.
— Чи можуть тварини і люди  жити на Землі без рослин?
- Як ви думаєте чому? 
VІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА.
1.Розповідь учителя
     В природі все взаємопов’язане і ми не уявляємо свого життя без тварин і рослин. Люди споруджують   красиві пам'ятники  не тільки видатним діячам, а тваринам та рослинам тощо.
Скульптори прикрашають цікавими рельєфами із зображенням рослин стіни будинків. Що ж таке рельєф?
       Рельєф — один із основних видів скульптури, у якому виконані зображення мають об'ємну форму, що частково виступає над зображальною площиною. Рельєф відрізняється від круглої скульптури, тому іноді, коли дивишся на будинки, прикрашені рельєфами, здається, що їх розмалював талановитий художник. Скульптор — це також художник. Надихаючись природою, зокрема квітами та травами, він створює чарівні зображення у пластичних скульптурних матеріалах.
2. Робота з підручником.
Уважно розгляньте фотографії. Які рослини надихнули скульпторів на створення цих рельєфів? (  див. с 60.)
Пригадаймо, які матеріали використовують скульптори. Сьогодні ми створюватимемо рельєф із пластиліну.
4.  Інструктаж до виконання роботи.
5. Самостійна практична робота учнів
Створіть рельєф «Світ рослин» (пластилін).  
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
— Чому рослини називають «зеленим одягом» Землі?
Ви молодці. Ми сьогодні плідно попрацювали.
       - Що вам найбільше запамяталось?
       - Що найбільше сподобалось?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 82-84.

Немає коментарів:

Дописати коментар